Jaké jsou Houby z Boží lékárny


Jaké jsou Houby z Boží lékárny

Rozhovor s autorem jedinečné novinky Radomírem Sochou

V současnosti jsou houby vysoce ceněné pro obsah nejrůznějších látek s léčivými účinky. Od autorské dvojice Socha-Vít jsme vydali celkem tři výpravné knihy, Dřevní houby v přírodě a v kuchyni a Ryzce v lese, v kuchyni a s léčivými účinky. Ta třetí, nejnovější, se jmenuje Houby z Boží lékárny. RNDr. Radomír Socha, DrSc. vysvětluje její poslání.

 

Název evokuje slavné dílo Marie Treben, věnované léčivým rostlinám. Jsou na tom houby z hlediska svého působení podobně?

Češi jsou sice národem houbařů, ale většina z nich ví maximálně o tom, že je v houbách hodně vlákniny. Přitom existují desítky hub, které jsou skutečnou pokladnicí účinných látek.

Kniha je věnována jak zájemcům o alternativní přístupy k léčení nemocí s pomocí hub, tak milovníkům houbařských pokrmů. Zahrnuje popisy, místa výskytu a barevné fotografie stovky druhů převážně u nás rostoucích hub s léčivými účinky, rozšířené o nejnovější údaje o bioaktivních látkách v nich obsažených, hlavních typech jejich zdravotních účinků a způsobu použití v léčitelství i v kuchyni. Všechny v knize popsané druhy doplňují fotorecepty na přípravu chutných houbových specialit nebo léčivých přípravků.

 

Jedním z témat doby je imunita. Nabízejí houby i něco na její posílení?

Tak třeba ergosterol a ganoderové kyseliny izolované z lesklokorky lesklé, které působí proti zánětům, alergiím a chrání játra před volnými radikály a různými škodlivými látkami.

 

Houby jsou dlouho jednou z nadějí při doprovodné léčbě rakoviny.

V některých druzích najdeme látky, které pomáhají zvyšovat koncentraci interferonů a interleukinů. Ty působí přímo proti rakovinným buňkám, aktivují makrofágy, B a T lymfocyty, a tvorbu granulocytů v kostní dřeni.

 

MUDr. David Frej se ve svojí praxi zaměřuje na záněty. Doporučili byste něco z říše hub proti chronickým zánětům?

Tato problematika se týká terpenů, které jsou obsaženy právě v lesklokorce lesklé. Tradiční čínská medicína ji využívá několik tisíc let. Přítomnost těchto protizánětlivých látek v této houbě vysvětluje, proč je doporučována při problémech s pamětí a jako léčivo při demencích.

 

Čím je výběr hub z vaší nové knihy tak zajímavý?

Houby z Boží lékárny obsahují kromě specifických látek velké množství potřebných enzymů, sterolů, esenciálních mastných kyselin, různých fenolických látek, flavonoidů a tokoferolů, působících jako účinné antioxidanty. Konzumace flavonoidů je pro člověka mimořádně důležitá a pro dlouhodobé uchování zdraví prospěšná. Jejich pravidelný příjem podporuje naši imunitu, ruší škodlivé působení různých karcinogenů, zpomaluje růst zhoubných nádorových buněk a má schopnost zabránit poškození buněčné DNA. Kromě toho jsou houby zdrojem vitaminů, minerálů a stopových prvků podporujících správnou funkci enzymů.

 

Je možné pomocí některých druhů léčit civilizační metlu, jakou je diabetes?

K látkám užitečným při léčbě diabetu patří celá řada polysacharidů obsažených v četných druzích hub. Mnohé z nich jsou schopny dokonce přímo ovlivňovat tvorbu inzulinu – například rosolovka listovitá, která obsahuje polysacharid glukuronoxylomanan navozující produkci inzulinu a urychlující metabolismus glukózy. Jiné druhy hub spíše jen výrazně snižují hladinu cukru v krvi anebo zvyšují citlivost tkání na inzulin, což je jedna z cest léčby diabetu 2. stupně. Další zajímavou a bohužel přehlíženou houbou je hnojník obecný.

 

Byly už objeveny houby působící proti demenci?

Z degenerativních onemocnění centrální nervové soustavy jsou nejčastější Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Skupina demyelinizačních onemocnění, při nichž dochází k zániku nervových pochev, je reprezentována především roztroušenou mozkomíšní sklerózou. Jak prokázaly výzkumy, na nervový systém působí příznivé hericenony C, D, E, F, G a H, obsažené v korálovci ježatém, neboť indukují syntézu růstového nervového faktoru. Také erinaciny, zejména erinacin E a H, izolované z korálovce ježatého a bukového představují účinné stimulátory syntézy růstového nervového faktoru, takže stimulují růst a regeneraci neuronů.

 

Můžeme houby z knihy nasbírat v přírodě, anebo je nutné kupovat speciální preparáty?

Mnohé z léčivých hub z našich knih si u nás můžeme sbírat v lese sami a jejich průběžným a pravidelným pojídáním v rozumné míře a v běžných úpravách, můžeme leccos prospěšného udělat i pro své zdraví. Houby s léčivými účinky můžeme používat také ve formě odvaru, výluhu v podobě čaje, alkoholového výtažku (tinktury) nebo jako houbový prášek, získaný namletím nebo rozdrcením usušených plodnic.

 

V knize uvádíte, že léčivé neznamená jedlé.

To je sice pravda, ovšem velmi dobře prozkoumaným jedlým druhům hub jich patří celá řada, například hlíva ústřičná, penízovka sametonohá, korálovec ježatý, trsnatec lupenitý, boltcovitka ucho Jidášovo, rosolovka mozkovitá, pečárka dvouvýtrusá, kotrč kadeřavý, choroš oříš, hnojník obecný a u nás hojně pěstovaný houževnatec jedlý neboli šii-take. Dále jsou to oblíbený smrž obecný, hlíva plicní, čirůvka májovka, čirůvka fialová, pýchavka obrovská, liška obecná, líha nahloučená, sluka svraskalá nebo václavka obecná.

U nejedlých druhů uvádíme jiné způsoby použití, než je přímé kuchyňské použití.


zpět